Sarajevska sedmica energije:Saopštenje za javnost

-Gradonačelnici iz Bosne i Hercegovine predvode regiju u pozivanju Europske komisije da podrži pravednu tranziciju regija ovisnih o uglju na zapadnom Balkanu

Tokom Sarajevske sedmice energije i klime, gradonačelnici općina sa zapadnog Balkana koje ovise o uglju podnijeli su manifest Europskoj komisiji, pozivajući na pojačanu potporu njihovim naporima u procesu tranzicije sa fosilnih goriva i razvoju dekarboniziranih lokalnih ekonomija. Poziv dolazi u trenutku kada se regije koje ovise od proizvodnje uglja suočavaju sa sve većim pritiskom tranzicije, koja je u skladu s klimatskim ciljevima EU-a, dok se bore s ograničenim resursima i stručnošću.
„Gradonačelnici su shvatili važnost potrebe da Europska komisija direktno podrži njihove lokalne zajednice u procesu tranzicije sa ekonomije ovisne o fosilnim gorivima na dekarboniziranu ekonomiju. Pet gradonačelnika iz Bosne i Hercegovine potpisalo je ovaj manifest, čime su još jednom potvrdili svoju spremnost da rade na planiranju i provođenju tranzicije na lokalnoj razini, kao i spremnost da uče od svojih kolega iz EU“, izjavio je Denis Žiško iz Aarhus centra u BiH.
Ova inicijativa je dogovorena na sastanku u Skoplju u martu 2024. godine, tokom kojeg su predstavnici općina iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije naglasili hitnu potrebu za financijskom i tehničkom pomoći za diverzifikaciju svojih gospodarstava i za poticanje novih mogućnosti zapošljavanja. Ključno pitanje je bio nedostatak primjera uspješnih aktivnosti na Zapadnom Balkanu u pogledu pravedne tranzicije, što je pridonijelo skepticizmu i otporu među lokalnim zajednicama prema energetskoj tranziciji. Osim toga, istaknuli su da se većina procesa planiranja pravedne tranzicije odvija na središnjoj razini, uz ograničene konsultacije s lokalnim akterima.
„Općine na zapadnom Balkanu koje ovise o uglju trebaju svu podršku koju mogu dobiti kako bi osigurale prijelaz na čistu energiju. Ovim manifestom gradonačelnici iz najugroženijih općina pozivaju Europsku komisiju da pruži tehničku pomoć i podupre lokalne uspješne priče, čime će se ovim općinama omogućiti da se oslobode ovisnosti o fosilnom gorivu“, rekla je Nevena Smilevska, koordinatorica za tranziciju za Zapad Balkan u CEE Bankwatch mreži.
U manifestu su gradonačelnici također ponovili da se pravedna tranzicija ne može baviti samo rješavanjem potreba izravno pogođenih radnika, nego da mora pružiti podršku cjelokupnim zajednicama koje će biti pogođene tranzicijom. Istodobno, obvezali su se na nastavak zajedničkog rada na lokalnoj razini na promicanju pravedne tranzicije, ističući svoju odlučnost u stvaranju budućnosti od koje će imati koristi svi građani. Ovo je veliki korak naprijed za lokalne vlasti, u zemljama ovisnim o uglju koje nažalost još uvijek ne žele odrediti datume prestanka korištenja uglja, a nova Europska komisija to mora prepoznati i poduzeti adekvatne mjere./Denis Žiško/