Balkan i demokratija
Uvod
Na Balkanu, demokratija se često ne shvaća kao princip koji osigurava slobode i odgovornost vlasti, već kao koncept koji se često prepoznaje kroz ličnu moć i kontrolu političkih lidera. Ovaj fenomen nije samo odraz regionalnih specifičnosti, već i kompleksnog odnosa između neprosvijećenosti naroda i manipulacije od strane političkih aktera.
Značenje demokratije
Demokratija je univerzalni sistem vlasti koji, u svojoj suštini, osigurava pravo građana da učestvuju u donošenju odluka koje ih se tiču, kroz slobodne izbore, slobodu govora i druge temeljne slobode. Međutim, na Balkanu, gdje politički lideri često osvajaju vlast na osnovu populističkih obećanja i ponekad autoritarnih metoda, demokratija se sve više poistovjećuje s ličnim autoritetom i vlašću.
Manipulacija i neprosvijećenost
Jedan od ključnih problema u razumijevanju demokratije na Balkanu je visok nivo neprosvijećenosti i nedostatak političke pismenosti među građanima. Politika se često shvaća kao nešto što se dešava izvan svakodnevnog života, a ne kao proces u kojem građani aktivno učestvuju i od kojeg zavise njihova prava i slobode. Ova situacija stvara plodno tlo za manipulaciju.
Politički lideri, svjesni ove praznine, često se predstavljaju kao jedini zaštitnici naroda i demokratije. Oni usmjeravaju fokus na svoju ličnost, umjesto na institucije i procese koji su suštinski za demokratiju. Kroz kontrolu medija, preusmjeravanje kritike i uspostavljanje osobnog kulta, ovi lideri osiguravaju da se demokratija svodi na njihov autoritet. Narodu ponekad bace poneku kosku i organizuju manifestacije i veselja na kojima ponajviše veličaju sebe i svoja tobožnja djela, koja će doprinijeti boljem životu građana.
Demokratija kao lično vlasništvo
Ovaj pristup ne samo da ometa razvoj demokratskih institucija, već i suzbija mogućnost za istinsku političku raspravu i građanski angažman. Kroz kontrolu i manipulaciju, narodni glas se često zanemaruje ili marginalizuje.
Put do prave demokratije
Dokle god se demokratija na Balkanu poistovjećuje sa ličnom vlašću i autoritetom, pravi napredak će biti otežan. Samo kroz kolektivno razumijevanje i primjenu demokratskih principa u praksi, moguće je postići istinski napredak i prosperitet. Aktivnost naroda na uređivanju odnosa u društvu mora biti daleko veća.
Selimović Edhem Edo, www.rurip.com