Pasivnost birača – pitanje demokratije
U društvu koje se ponosno naziva demokratskim, fundamentalna pravila igre često zavise od učešća građana. Međutim, kada izlazak na izbore ne premašuje 50% od ukupnog biračkog tijela, postavlja se ozbiljno pitanje o legitimitetu vlasti i funkcionalnosti demokratije. Ova situacija dovodi do prevlasti manjine nad većinom, čime se suštinski gubi svrha demokratije.
Prvo, važno je naglasiti da ni najpoštenije i najmoralnije vođe ne mogu djelovati u interesu naroda bez aktivnog učešća istog tog naroda. Demokratski proces zahtijeva angažman, kritičko mišljenje i, iznad svega, spremnost da se traži odgovornost. No, pasivnost birača, koja je evidentna kroz nizak procenat izlaznosti, ukazuje na to da je društvo izgubilo vjeru u sopstveni glas. Mnogi se povlače u apatiju, smatrajući da njihovo mišljenje ništa ne mijenja, što daje prostora onima koji su spremni da iskoriste ovu pasivnost u sopstvenim interesima.
U ovom kontekstu, postavlja se pitanje: koliko je naša populacija spremna da zahtijeva odgovornost od izabranih predstavnika? Da li smo spremni da učestvujemo u regulisanju odnosa u društvu? Ovde se javlja jedan od ključnih problema – nedostatak političke svijesti i angažmana. Kada birači ne traže odgovornost, vođe lako mogu skrenuti s kursa i djelovati u ličnom interesu, umesto u interesu zajednice.
Zagovornici moralnih i poštenih vođa često zaboravljaju da je izborna kultura i svijest građana jednako važna kao i karakter kandidata. Da bi se izabrali vođe koji će raditi u interesu naroda, potrebno je aktivno i informisano biračko tijelo koje zahteva transparentnost i odgovornost. Bez ovoga, moralni standardi gube na značaju, jer vlast može lako biti preuzeta od strane onih koji su vješti u manipulaciji i zloupotrebi sistema.
Naša pasivnost i neaktivnost dovode do opasne situacije gde se demokratija svodi na formu, a ne na suštinu. Ako se ne probudimo iz ove pasivnosti, može se desiti da će naše društvo postati oruđe u rukama malobrojnih, a ne platforma za ostvarivanje prava i interesa svih građana.
Zaista je važno da se izbori ne svode samo na izbor kandidata, već i na izbor aktivnog učešća u demokratiji. Samo tada možemo očekivati promjene koje su u skladu s potrebama i željama većine, umjesto da budemo svjedoci prevlasti manjine. Na nama je da se angažujemo, postavimo pitanja i zahtijevamo odgovornost, jer demokratija bez participacije gubi svoj smisao.
(Selimović Edhem Edo, www.rurip.com)