Praktična primjena umjetne inteligencije


Većina naši privrednih preduzeća posluju na principima zastarjelih tehnologija i metoda rada. Da je to tako pokazaću kroz jedan primjer.
U jednoj nekad velikoj kompaniji radio sam na razvoju softwar-a. Kada je na čelo ove kompanije došlo rukovodstvo koje je bilo tehnološki i organizaciono nepismeno, nagovorili su jednu od vlasnica ove kompanije da od svih zaposlenih koje koriste softwar čiji sam autor, prikupi informacije u pisanom obliku, šta nedostaje u tom softwar-u.
Razlog zašto su to radili je bio jednostavan, nastojali su da me se riješe, jer im nisam odgovarao zbog moje preciznosti u poslu i njihovog neznanja. O tome ne bih ovom prilikom, da vas ne zamaram..
Da stvar bude što više zamršenija, ta vlasnica je bila tehnološki i u svakom drugom pogledu još nepismenija od uprave preduzeća koja ju je nagovorila na ovo.
Kada je prikupila sve te infomacije, ta vlasnica je meni na sto donijela sve te primjedbe i rekla mi, kako treba održati sastanak sa svim tim koji su dostavili primjedbe, kako ona kaže, na program. Na tom sastanku bi bila prisutna i ona. Odgvorio sam joj, da ću ja pogledati sve te primjedbe i da ću nakog toga dati svoje mišljenje o ovom.
Kada sam pregledao i pročitao te, nazovimo primjedbe, zaključio sam da su to sve same gluposti koje veze nemaju sa radom i poslovanjem preduzeća i isti dan sam obavijestio ovu vlasnicu, ‘prikupljača’ ovih informacija, da ja napuštam ovu kompaniju jer neću da učestvujem u cirkusu koji ona priređuje.
Da bi ste razumjeli ovo o čemu pišem, navešeću samo jednu primjedbu na softwar čiji sam autor, od strane jednog komercijaliste iz ovog preduzeća. Prenosim originalni tekst te primjedbe:
„Ne možemo pratiti nekurentne zalihe, tačnije ne znamo koliko koja roba stoji vremenski na zalihi. To možemo pratiti samo u glavi i napamet određivati starost zaliha. Da ne govorimo što znači nekurentna roba za zdrav rad firme.“
Sam opis problema od strane ovog znanog komercijaliste je nakaradan i na osnovu njega može se zaključiti, da ovaj bajni komercijalista nije svjestan koliko ne poznaje posao za koji prima platu. Posebno je indikativno ovo kada ovaj koemercijalista kaže, „… i napamet određivati starost zaliha“. Ne određuje se starost zaliha robe u skladištu ona se konstatuje na osnovu protoka vremena između dana nabavke i dana posmatranja zaliha.
Na priloženom video koji sam uradio putem umjetne inteligencije i određenog softwar-a moći ćete vidjeti šta o ovom problemu kaže umjetna inteligencija. Koristio sam najnovije alate umjetne inteligencije pa je dato mnogo opcija na osnovu kojih se mogu dobiti podaci o vremenskom periodu ‘ležanja’ robe u skladištu. Takođe, umjetna inteligencija je navela koje radnje i aktivnosti treba poduzeti da bi se imali tačni podaci o vrmenskom periodu ležanja robe u skladištu.

Još jednom ću napomenuti, kada se posmatra zahtijev ili takozvani opis problema zastarjelosti zaliha bajnog komercijaliste i onog što kaže umjetna inteligencija o ovom, može se konstatovati, da je ovo veoma komplikovan problem i da je ovaj komercijalista van svih tokova koji se odnose na ovu problematiku.
Takođe kada se sve ovo pogleda može se zaključiti, da ova kompanija o kojoj je riječ, nema sistem u svom djelovanju.
U ovom i u narednom periodu vodeće kompanije će biti one koje u svoje radne procese inplementiraju umjetnu inteligenciju a to neće moći uraditi ako nemaju sopstveni razvoj informatike.
NAPOMENA: Putem vještačke inteligencije moj govor i govor umjtene inteligencije sam titlovaoi na engleski jezik. Izvinjavam se ako u prevodu ima nedostataka, jer sam to radio pomoću free opcije umjetne aplikacije.
Selimović Edhem Edo