Etno avlija Mačkovac:Ovdje sezona traje cijelu godinu
Nadaleko čuvena Etno avlija Mačkovac postala je nezaobilazno mjesto ugostiteljsko turističke ponude Bosne i Hercegovine.To je zavičajni muzej sa hiljadama eksponata,gdje se baštini tradicija naših naroda od najstarijih vremena do danas, tako da je ovo najpoznatija od svih avlija.
Tvorac ovog muzeja na otvorenom je Refik Halilović, koji je tokom svih ovih godina od osnivanja, povećavao broj objekata i eksponata, kako na otvorenom prostoru kraj rijeke Oskove, tako i unutrašnjost, što nas podsjeća na život naših predaka od prije sto i više godina.
Značajno je istaći da se navršila jedna godina od kada je izgrađen Konak-Musafirhana, čime je ovaj muzej na otvorenom poprimio potpuniji sadržaj, o čemu nam vlasnik Refik Halilović kaže:
“Ovaj jedinstven objekat je izgrađen u retro stilu, od prirodnih materijala kao što se nekada radilo, a unutrašnjost je opremljena savremenim načinom stanovanja, naravno da ima svu potrebnu infrastrukturu kako ljeti, tako i zimi.Objekat svojim izgledom i funkcionalnošću privlači pažnju posjetilaca, naših gostiju i ovdje mnogi rezervišu prenoćište.Izgled Konaka ili ti Musafirhane je značajna dopuna Etno avliji, koju sam pokrenuo prije 15-tak godina.Ovih septembarskih dana imamo veliki broj gostiju, posebno učeničkih ekskurzija širom Bosne i Hercegovine”, priča nam Refik Halilović.
Konak-Musafirhana je pravo mjesto gdje se mogu doživjeti čari kulturno historijskog naslijeđa.
Kad kročite u Etno avliju imaćete osjećaj da ste se vratili barem stotinjak godina unatrag. U tipičnom bosanskom ambijentu vidjećete stare bosanske kuće šeperuše, vodenice, radionice i druge prateće objekte, baš onakve kako su nekada davno izgledali.U sve to uvjerava nas tvorac Etno avlije Refik Halilović:
“Svaki kutak ovog jedinstvenog zdanja obiluje sa bezbroj predmeta etno porijekla našeg naslijeđa, koje dobro govori o bogatstvu kulturno istorijske prošlosti Tuzlanskog kantona. Ovdje se nalazi i nekoliko vrijednih primjera graditeljstva: kuće, čardaklija, vodenice, Ludi kamen, pomoćne zgrade i ima preko 10 zanatskih radnji kompletno opremljenih, u kojima se vodi proces tradicionalne proizvodnje, a uglavnom su to zaboravljena zanimanja.Zatim, u jednoj staroj bosanskoj kući se nalazi dobar zavičajni autentičan muzej, gdje se vidi kako se nekada živjelo u jednoj tradicionalnoj porodici.Sve je to razlog zašto ljudi ovdje dolaze, jer ono što mogu vidjeti ovdje na jednom mjestu-nigdje više nema, a što smo obogatili Konakom-Musafirhanom.U kompleksu Etno avlije se nalazi Zavičajni muzej koji sadrži Begovu, Bukinu i Adin-begovu kuću, sa svim pratećim objektima iz nekadašnjih vremena, sa starim namještajem, hamandžicima, pokućstvom, raznim predmetima i alatima koji su služili za rad u kući i oko nje”, ističe Refik Halilović.
Etno avlija je mjesto gdje se održavaju simpoziji, dani evropskog naslijeđa, razne ekološke aktivnosti, snimaju filmovi i razni dokumentarni programi.
Uz sve rečeno dodajmo i to da ovdje stručno osoblje priprema ukusna domaća jela, gdje se najbolje možemo upoznati sa bosanskom kuhinjom.
Za dostignuća u očuvanju tradicije Etno avlija Mačkovac i Refik Halilović dobitnici su mnogih priznanja, među kojima i onog najvišeg u BiH- „Zlatne ugostiteljske krune“./Š.G./